01.01.2011:
IT-chefen i IBM: Mohammed Riaz
It-branchen er under konstant forandring. Derfor skal en kompetent leder kunne ændre spor hurtigt og forstå at udnytte nye teknologier i en globaliseret verden. Det kan IBM’s Mohammed Riaz, der er associate partner med ansvar for salg af strategiske it-projekter til førende danske virksomheder.
”De hårde resultater ligger der altid, men Mohammeds succes er måden, hvorpå han arbejder med sine kollegaer og medarbejdere. Han skiller sig ud på grund af det altid høje humør og en positiv indstilling, der får samarbejdet til at glide lettere,” siger Søren Henriksen, der er landechef for IBM’s konsulentforretning.
Overskuddet er vigtigt for Mohammed Riaz, der har fire børn ventende derhjemme. ”Jeg kan rigtig godt lide mit arbejde, derfor er jeg ikke drænet for energi, når jeg kommer hjem til børnene. Jeg ser nærmere mit arbejde som et sted, hvor jeg får energi,” siger Mohammed Riaz.







