01.01.2011:

Læge til dagligt, foreningsleder i weekenderne

Betül Karakaya og Aynur Güzel er begge uddannet læge fra Københavns Universitet og arbejder til dagligt i Hvidovre Sygehus. Efter den travle hverdag i sygehuset, skifter de den hvide kittel med foreningsleder trøjen i ungdomsorganisationen Dansk Anatolien Ungdom, hvor Betül er næstformand og Aynur er bestyrelsesmedlem.

De aktive piger og kvinder har stort indflydelse på Dansk Anatolien Ungdom, hvor Betül og Aynur er med til at støtte andre frivillige piger, arrangere aktiviteter for pigerne, og deltager samtidig i ledelsesarbejdet i Dansk Anatolien Ungdom.

“Der er rigtig mange nydanske piger der gerne vil være frivillige og deltage i foreningsarbejdet, men de har behov for lidt vejledning og støtte. Det er vi som Dansk Anatolien Ungdom gode til. Vi har efterhånden mange lokalforeninger hvor ledelsen kun består af aktive piger i lokalsamfundet, og det er vi selvfølgelig meget stolte af. Det viser at nydanske piger gerne vil, og kan” siger Betül Karakaya, der selv har været aktiv i foreningslivet i mere end 8 år.

« Første « Forrige 1 2 Næste » Sidste »
IT-chefen i IBM: Mohammed RiazOrganisering og opgavefordeling

NYHEDER FRA DAU

18.05.2012:

Åbenthuse og marked i Brøndby og Køge Læs mere »

12.04.2012:

Idrætslejr kun for piger - med temaet "Survivor". Zumba, Thai Bo og meget... Læs mere »

10.04.2012:

Tilmeldinger til KAU CUP (fodbold turnering) er åben nu. Klik her Læs mere »

25.03.2012:

DAU puljen er åben.